W ostatnich latach rozwój neuronauki przyczynił się do lepszego rozumienia wpływu traumy na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, a także pozwolił zidentyfikować skuteczne sposoby leczenia. Aby doświadczenie traumy w pełni zostało przeprocesowane i zintegrowane, w procesie leczenia musimy zaangażować ciało i metody stymulujące procesy podkorowe w mózgu, które bezpośrednio odpowiedzialne są za symptomy traumy i automatyczne reakcje somatyczne.
Brainspotting jest niezwykle precyzyjnym neurobiologicznym narzędziem, dzięki któremu możemy zlokalizować, przetworzyć i uwolnić pamięć przykrych doświadczeń, które często pozostają poza zasięgiem świadomości.
Brainspotting jest terapią wykorzystującą odpowiednią pozycję oczu, świadomość somatyczną, skupioną uważność oraz głębokie dostrojenie terapeuty, aby przetworzyć i uwolnić pamięć traumy.
Dzięki procesowi Brainspotting i naturalnej zdolności mózgu do samoskanowania, samoreorganizacji i samoleczenia, zostaje przywrócony stan psycho-fizjologicznej równowagi.
Kiedy brainspot jest aktywowany, głęboki mózg wydaje się sygnalizować, że odnaleźliśmy sieć neuronalną związaną z nieprzetworzoną traumą.
Wielokrotnie, pierwotnie związany z aktywacją i przykrym doświadczeniem brainspot, staje się swego rodzaju zasobem oraz źrodłem psychologicznej elastyczności i rezyliencji.
W Brainspotting relacja terapeutyczna jest fundamentalna. Empatyczna i dostrojona obecność terapeuty ma działanie uzdrawiające i stworzy „kontenerującą ramę” podczas przetwarzania, czy „uzdrawiającą bańkę” w procesie terapii, dzięki Podwójnej Ramie Dostrojenia.
Organizm pracuje nieprzerwanie, aby utrzymać homeostazę systemu. Doświadczenie traumy osłabia elastyczność układu nerwowego i zdolność organizmu do samoregulacji. Dzięki skoncentrowanej i bezpośredniej pracy na aktywnym układzie nerwowym klienta i jego fizjologii, Brainspotting umożliwia precyzyjne i pełne przetworzenie urazu, przywracając systemowi utraconą homeostazę.
W wyniku tego procesu, klienci doświadczają zarówno szybkiej ulgi, jak i głębokiego wglądu.
Brainspotting może być również wykorzystany w szeroko rozumianym rozwoju osobistym i pomocny w rozwiązaniu wewnętrznych ograniczeń, będących barierą w realizacji celów czy samospełnieniu. Znajduje zastosowanie w zwiększaniu potencjału, kreatywności i wydajności artystów, sportowców, leaderów oraz mówców publicznych.